Fenomen literatury młodzieżowej

Posted on

Dalsze losy dwójki zakochanych

Anna Todd wydając pierwszą część historii miłości Tessy i Hardina, rozbiła bank. W sieci książka doczekała się aż miliarda odsłon, co stanowi swoisty rekord na skalę światową. Prawa do ekranizacji również zostały bardzo szybko wykupione, a do kin tłumnie ruszyły nastolatki (i nie tylko!) z całego globu. Nic dziwnego, że czytelnicy z takim napięciem czekali na kontynuację losów dwójki zakochanych. W polskich księgarniach wreszcie ukazał się “Już nie wiem, kim bez ciebie jestem. After. Tom 2“, w którym emocje są jeszcze bardziej silne niż w części pierwszej cyklu. Chociaż mogłoby się wydawać, że po wcześniejszych perturbacjach i nieporozumieniach, Hardin i Tessa wreszcie odnaleźli spokój i ich związek będzie mógł wkroczyć na nowy, bardziej dojrzały etap, szybko okazało się, że są to jedynie pobożne życzenia. Bohaterka dowiaduje się jednak, jakie pobudki kierowały jej ukochanym na samym początku ich znajomości. Świadomość ta okazuje się zbyt bolesna, by mogła zaufać chłopakowi jeszcze raz. Czy dwójka młodych ludzi w końcu będzie mogła być razem?

Wybaczenie

Pod koniec pierwszej części powieści Tessa przypadkowo odkryła, dlaczego Hardin w ogóle się nią zainteresował, a pobudki te okazały się niezbyt szlachetne. Po poznaniu prawdy dziewczyna nie jest w stanie już uwierzyć swojemu partnerowi, ponieważ nie tylko ją ośmieszył, ale także głęboko zranił. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem. After. Tom 2 z Tania książka jest historią na przemian wzruszającą i powodującą niepohamowane napady śmiechu. Anna Todd opisuje bardzo silne emocje targające bohaterami, a jednocześnie przedstawia diagnozę nieco skomplikowanego, pełnego namiętności, trudnego związku. Główni bohaterowie “Już nie wiem, kim bez ciebie jestem. After. Tom 2” na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie do siebie nie pasować, jednak to właśnie te różnice sprawiają, że wydają się sobie nawzajem jeszcze bardziej atrakcyjni. Chociaż ich relacji z pewnością nie można nazwać udaną i bezproblemową, obydwoje wolą podjąć trud przepracowania pewnych problemów niż wybrać życie osobno.

Nie tylko dla nastolatków

Anna Todd przedstawiana jest zwykle przede wszystkim jako autorka literatury młodzieżowej. Nie oznacza to jednak, że “Już nie wiem, kim bez ciebie jestem. After. Tom 2” to pozycja przeznaczona jedynie dla dorastających dziewcząt i chłopców. Przyjemność z lektury może czerpać każdy, przede wszystkim zaś osoby, które:

  • uwielbiają romanse,
  • lubią, kiedy bohaterowie mają skomplikowany profil psychologiczny,
  • cieszą się, gdy w literaturze pojawiają się nagłe zwroty akcji.
Ludzie zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com