Gdy życie odbiera mowę – “Pacjentka” Alex Michaelides

Posted on

Motyw zbrodni pojawia się w literaturze nader często. Jest głównym bodźcem do śledztwa albo wstępem do ludzkiej tragedii. Drugi z wymienionych opisano w książce Pacjentka z www.taniaksiazka.pl. Tak naprawdę nikt nie wie, o czym myśli Alicia Berenson i dlaczego zabiła swojego męża…

Thriller psychologiczny i “niemowa”

Alex Michaelides w swojej najnowszej książce opisuje pośrednio traumę bohaterki. Nikt tak naprawdę nie wie, co przeżyła oraz dlaczego przestała się odzywać. Intrygujące zachowanie skłania Theo Fabera – psychoterapeutę sądowego do przyjęciu pracy w The Grove. To ośrodek psychiatryczny o specjalnym rygorze, gdzie trafiają bardzo trudne przypadki. Faber staje się narratorem powieści i to z jego perspektywy obserwujemy wszystkie zdarzenia.

Tytułowa “Pacjentka” z początku zdaje się być nieobecna. Proces zdobycia jej sympatii trwa długo, a książka pozwala nam przeżywać historię razem z Alicią i Theo. Nie wiadomo zbyt wiele na temat samej zbrodni oraz jej motywów. Można tylko przypuszczać, dlaczego malarka dokonała tak okrutnego morderstwa. Pomocą do rozwiązania zagadki może być również interpretacja jej dzieł.

Drugim wątkiem w powieści jest prywatna historia Theo. Z początku wydaje się standardową opowiastką małżeńską, w której główny bohater się nie odnajduje. Namiętne uczucie gdzieś “uleciało”, a życie u boku małżonki staje się raczej przykrym obowiązkiem. Wpływa to na bohatera i zdaje się stanowić nić porozumienia z Alicią, ale do jakiego finału doprowadzi? O tym trzeba się przekonać osobiście.

Solidna dawka psychologii oraz nieoczekiwane zwroty akcji

Pacjentka” to thriller psychologiczny, w którym dużą uwagę przywiązuje się do bohaterów oraz ich emocji. Ciężko mówić tutaj o śledztwie, jednak czytelnik od samego początku chce poznać istotę tajemnicy. Trudne do wyobrażenia jest zamknięcie się w sobie do takiego stopnia, aby przestać w ogóle mówić.

Książka rozwija się wolno. Pozwala to na wczucie się w atmosferę szpitala The Grove, w którym znajdują się także inne pacjentki. Na drodze Theo staje kilka osób, a każda z nich skrywa pewne tajemnice. To dodatkowy smaczek oprócz samego finału.

Większości czytelników nie udaje się rozwiązać głównej zagadki bohaterki. Trzeba przyznać, że zakończenie zostało skonstruowane rewelacyjnie. Po ostatniej stronie powieści nadchodzi czas refleksji. Pomimo zakończenia obcowania z “Pacjentką” nadal rozmyślamy nad puentą oraz wszystkimi scenariuszami. To najlepsza reklama dla thrillera psychologicznego, który zyskał uznanie w gronie pisarzy oraz czytelników na całym świecie.

zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com